kurs językowy w petersburgu

 

INFORMACJA O KURSIE ZOSTANIE ZAKTUALIZOWANA GDY FEDERACJA ROSYJSKA OTWORZY GRANICE DLA OBYWATELI POLSKI 

Kim jesteśmy i skąd w ogóle pomysł?

Jesteśmy szkołą języka rosyjskiego z Gliwic, która łączy ok. 60 pasjonatów języka Puszkina. Korzystając z okresu wakacji, kiedy mamy przerwę w kursach stacjonarnych co roku organizujemy wspólny wyjazd na kursy językowe, połączone ze zwiedzaniem naszego ulubionego miasta. Dla kogo jest ten wyjazd? Dla wszystkich! Nie interesuje nas ani wiek (zakładamy, że jesteście pełnoletni), ani fakt, że niektórzy z was zapewne nigdy nie uczyli się rosyjskiego. Czy to nie jest idealna okazja by właśnie tam rozpocząć naukę? Masz pewnie mnóstwo pytań. Spróbujemy na wszystkie odpowiedzieć:

 

Do kogo jedziemy?

Extra Class, to nasza zaprzyjaźniona szkoła języka rosyjskiego, usadowiona w samym centrum Petersburga, niedaleko placu Pięciu Rogów i Newskiego Prospektu. Prowadzą ją znani metodycy i autorzy podręcznika „Поехали” Stanislav i Alla Chernyshov.  Więcej o ich niecodziennej metodyce nauczania można dowiedzieć się  na Youtube, gdzie prowadzą bardzo ciekawy kanał (przejdź do kanału). 

Jaki jest całkowity koszt i co obejmuje?

Całkowity koszt kursu to 2500 zł. Cena kursu obejmuje:

 • koszt zajęć od poniedziałku do piątku, po  3,5 godziny dziennie od 10:00 do 13:30
 • odbiór i transfer na lotnisko
 • ubezpieczenie zdrowotne z pokryciem €30 000 ważne na terenie Federacji Rosyjskiej na okres pobyty w Rosji
 • 7 noclegów ze śniadaniami u rosyjskich rodzin lub w hotelu
 • rejs statkiem po kanałach Petersburga
 • wycieczka z przewodnikiem po dachach kamienic, w okolicach Newskiego Prospektu
 • wstęp do wszystkich muzeów ( w tym Ermitażu i Muzeum Rosyjskiego) w ramach wspólnych, grupowych wyjść, które będziemy realizowali od poniedziałku do piątku (sobota będzie dniem swobodnym, do zwiedzania we własnym zakresie). Zimą udało nam się zaliczyć takie muzea jak: Kompleks Główny oraz Budynek Sztabu Generalnego Ermitażu, Muzeum Rosyjskie, Muzeum-Cerkiew Na krwi, Kunstkamera, Muzeum Historii Politycznej Rosji, Muzeum Dostojewskiego, Muzeum Anny Achmatowej. Jak będzie tym razem? 🙂
 • jeżeli uzbiera się grupa min. 8 osób, to w cenie wyjazdu zorganizujemy wypad do zespołu pałacowo-ogrodowego Peterhof, pod Petersburgiem.

Kiedy jest kurs i jak się tam dostać?

Kurs planujemy od 2 do 9 sierpnia.
Jedyny Twój obowiązek i wydatek poza kursem, to organizacja przelotu w tym terminie. Zbieramy pasjonatów z całej Polski i zapewne wielu z was lubi szukać jak najtańszych połączeń, możliwe że z przesiadką, dlatego odbierzemy Cię już na miejscu, we wskazanym terminie. Jeśli znajdziesz tańsze połączenie w sobotę (1 sierpnia), nie ma problemu, ale pamiętaj, że dla uzyskania elektronicznej wizy musisz w kolejną sobotę, tzn. 8 sierpnia, opuścić Petersburg. Twój pobyt nie może przekroczyć 8 dni. Po przybyciu na lotnisko wspólnie z przedstawicielami szkoły odbierzemy Cię i zawieziemy do rodziny lub hotelu. Przy powrocie rzecz jasna gwarantujemy transfer na lotnisko. Nie zwlekaj z zakupem biletów na samolot, ponieważ ceny będą ciągle rosnąć.

O co chodzi z tą wizą elektroniczną?

Od 1 października 2019 roku obywatele Polski mogą podróżować do Petersburga i Obwodu Leningradzkiego na podstawie bezpłatnej wizy elektronicznej, którа jest wydawana na okres maksymalnie 8 dni na podstawie elektronicznego formularza, wypełnionego na stronie Ministerstwa Spraw Zewnętrznych Rosji (tutaj). Wizę można uzyskać nie wcześniej niż 20 dni oraz nie później niż 4 dni przed wyjazdem. Warunkiem uzyskania wizy jest paszport, ważny co najmniej 180 dni, licząc od daty złożenia wniosku. Prosimy wziąć pod uwagę fakt, że wiza nie pozwala na przekraczanie granicy drogą kolejową. Wszystkie szczegóły dot. uzyskania takiej wizy znajdziesz tutaj. Oczywiście, przed wyjazdem, krok po kroku pokażemy Tobie jak złożyć wniosek o wizę.

Jak wygląda nauka?

Szkoła Extra Class co roku przyjmuje kursantów z całego świata. Zajęcia odbywają się na wszystkich poziomach zaawansowania, od poniedziałku do piątku po 3,5 godziny dziennie, od 10:00 do 13:30. Na naszą prośbę szkoła przewiduje także grupę  zupełnie od podstaw dla osób, które udadzą się z nami na kurs, a nie miały nigdy styczności z językiem rosyjskim. Będzie to doskonała okazja, by właśnie w „Wenecji Północy” zaznajomić się z cyrylicą, a potem (kto wie?) kontynuować naukę w naszej szkole. Oczywiście pomożemy wam dopasować odpowiednią grupę, a jeżeli na pierwszych zajęciach stwierdzisz, że poziom jest za wysoki, bądź za niski, możesz dołączyć do innej grupy, w której jednocześnie odbywają się zajęcia. Wszyscy uczestnicy kursu po zakończeniu otrzymają certyfikaty.

Co z zakwaterowaniem?

Kursanci zostaną zakwaterowani u rosyjskich rodzin. Wszystkie mieszkania znajdują się w ścisłym centrum, nieopodal szkoły (od 2 do 15 minut na piechotę). Pierwszego dnia gospodarze odprowadzają uczniów do szkoły, nikt się nie zgubi. Uczniowie mogą liczyć na wspólne śniadanie, co daje możliwość skosztowania rosyjskiej domowej kuchni i szlifowania rosyjskiego przy stole. Podczas naszych wyjazdów kursanci tak bardzo zaprzyjaźniają się ze swoimi gospodarzami, że urządzają sobie wieczorki kuchni rosyjskiej i polskiej, wspólnie gotują i rozmawiają przy stole. Jest to doskonała okazja, aby sprawdzić znajomość języka w praktyce. ALE są wśród nas osoby, które cenią sobie prywatność. Dla was, w cenie noclegu u rodzin, znajdziemy odpowiedni, spełniający wymogi, hotel (przy hotelu trzeba wziąć pod uwagę fakt, że może być bez śniadań).

Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć na miejscu?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, rodziny oferują codzienne śniadania, jednak obiady i kolacje są już w Twojej kwestii, ale to nic strasznego, ponieważ Petersburg słynie ze swoich stołówek, w których można znaleźć wszystkie potrawy rosyjskiej kuchni w przystępnych cenach. Naszą małą tradycją podczas kursu stały się wspólne obiady w stołówkach, przy szkole, gdzie za 15-20 zł można zjeść pełnowartościowy obiad z zupą, drugim daniem i kompotem. Wszystkie kwatery są zlokalizowane w centrum, niemniej jednak warto przewidzieć niewielki budżet na transport: metro, które jest bardzo tanie (ok. 2,50 zł) czy taksówki (są o wiele tańsze niż w Polsce). Ze względu na cenę polecamy korzystanie z aplikacji Yandex Taxi. Warto przewidzieć jakieś środki na własne atrakcje, wypady do knajp, których jest mnóstwo w okolicach szkoły, zresztą możliwe, że pierwszego dnia wyskoczymy na małe karaoke, żeby lepiej się poznać 🙂 Oprócz tego może zechcesz wyskoczyć do teatru (aczkolwiek latem odradzamy, bo najlepsze teatry są wtedy zamknięte), czy do rosyjskiej bani, która również znajduje się w pobliżu szkoły. Pamiętaj, że z Rosji zechcesz przywieźć mnóstwo pamiątek i książek. W tym celu udamy się do miejsc, gdzie można je tanio kupić. Na miejscu polecamy płacić kartą Revolut, którą można zamówić tutaj.

Chcesz uzyskać certyfikat językowy ТРКИ?

Wyjazd do Petersburga, to doskonała okazja by zdać Państwowy Egzamin Federacji Rosyjskiej i uzyskać najbardziej prestiżowy certyfikat językowy w Instytucie Puszkina. Egzamin odbywa się co tydzień i trwa 2 dni (niestety egzaminy i zajęcia w szkole nakładają się).  Koszt przystąpienia do niego, to dopłata 500 zł do kursu. Oczywiście, wszystkie formalności załatwimy za Ciebie i zaprowadzimy Cię na pierwszy termin.
Więcej o egzaminie można przeczytać (tutaj)

 Co z płatnością i jak mogę się zapisać?

 1. Skontaktuj się z nami przez poniższy formularz.
  Potrzebujemy skan Twojego paszportu. Podaj nam swój numer telefonu. Napisz na jakim poziomie jest Twój rosyjski. Jeżeli masz na coś alergię (szczególnie na zwierzęta domowe), masz ścisłą, narzuconą dietę – poinformuj nas o tym. Na miejscu będzie nam potrzebne Twoje zdjęcie paszportowe, do wyrobienia legitymacji studenckiej.
 1. Zarezerwuj lot i napisz nam wszystkie szczegóły dotyczące przylotu i odlotu.
 2. Wpłać od razu zaliczkę 500 zł (1000 zł jeżeli chcesz zdajesz egzamin ТРКИ), żeby zarezerwować sobie udział w kursie.
 3. Najpóźniej do końca czerwca wpłać pozostałą kwotę – 2000 zł.

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś przekonany zobacz video relację z poprzedniego wyjazdu:

Kontakt z nami:

Klauzula RODO

2 + 5 =